„Червени” македонци повалиха Пирин 2001

Даниел Мечикян 11/04/2011 17:46

Юношите на ЦСКА победиха Пирин 2001 с 2:0 в мач от 24-ия кръг на Елитната група до 19 г.

Срещата бе особено важна за домакините, които бяха натрупали четири поредни загуби. Миналата седмица момчетата на Добри Митов отстъпиха на Пирин (Благоевград) в Рилци в мач, в който и двата отбора бяха пуснали по трима по-големи футболисти. И днес в ЦСКА отново заложиха на няколко момчета, които редовно тренират с мъжете. Това са зимните трансфери Благой Макенджиев и Станислав Костов, както и юношата на клуба Томи Костадинов. Любопитното в случая е, че корените и на тримата са в Югозападна България, а и ролята им за победата беше решаваща. И треньорът на гостите Ивайло Андонов бе пуснал трима футболисти, които са родени през 1991 г., така че поне в това отношение на терена имаше паритет.

Томи Костадинов (10) вкара важния първи гол за ЦСКА.

Срещата започна открито и нападателно. Момчетата се опитваха да си подават повече въпреки силния вятър и неравния терен. В началните минути гостите имаха претенции за едно нарушение. Според тях, в ситуацията играчът на ЦСКА е бил за гонене, защото е спънал откъсналия се нападател на Пирин 2001 като последен в защитата. Домакините отвърнаха с няколко добри атаки, които по чудо завършиха без гол. Суматохата в наказателното поле на гостите бе сериозна, но топката не влизаше в мрежата. Може би една от причините за това бе неравната и видимо задигната голлиния, от която топката се отбиваше като от праг.

Футболистите на Добри Митов продължиха да търсят гола и успяха да открият резултата в 33-ата минута. С удар от средна дистанция Томи Костадинов изненада вратаря Марков и вкара топката под плонжа му. Малко преди края на полувремето Станислав Костов нахлу през центъра, излъга няколко защитника и си освободи място за стрелба. Точният му удар по диагонала направи резултата 2:0. Защитата на домакините, водена от Кикарин и Грънчов не даваше много шансове на съперника и полувремето завърши с добра преднина за домакините.

Александър Хаджийски (6) уцели гредата  на ЦСКА през второто полувреме.

След почивката и двамата треньори направиха няколко смени. ЦСКА продължи да напада, но и гостите показаха зъбите си. В 70-ата минута капитанът на Пирин 2001 Хаджийски стреля отдалеч, но топката се отби в дясната греда зад плонжиралия Макенджиев. Опитният вратар на ЦСКА се намеси добре в още два случая. Въпреки няколкото си колебливи прояви, неговият „колега” на отсрещната врата, Стефан Марков също спаси две положения. При първото, добър пробив на Грънчов, не бе оползотворен от Николов, а малко по-късно резервата Ламбрев също не успя да вкара от отлична позиция.

Двата отбора се поумориха и темпото на игра спадна. Правеше впечатление, че домакините боряват по-добре с топката, но на малко пространство. Опитите им за игра по ширина или в дълбочина завършваха с неуспех. Липсата на тренировъчен терен с нормални размери си беше казала думата и те се придвижваха напред с множество къси подавания. Това позволяваше на гостите да се групират добре и така в мача имаше много единоборства и нарушения. Момчетата от Благоевград по-добре се справяха с атаките по крилата, но за тяхно съжаление, така и не успяха да завършат с гол някоя от тях. Отлично впечатление направиха техничният Минчо Радев  и бързият Сотир Кръстев.

„Стана здрав и мъжки мач. Доволен съм от момчетата, защото поредицата от загуби натрупаха напрежение в отбора ни”, коментира треньорът на ЦСКА Добри Митов. Създадохме доста положение и вкарахме две от тях. Въпреки неравния терен се опитвахме да играем комбинативно и спокойно да изчакаме нашите моменти. Продължаваме да работим, въпреки всички трудности”, добави младият специалист.

Треньорите Ивайло Андонов и Добри Митов се поздравиха, но по време на мача демонстрираха коренно различно поведение. Първият прегракна от "съвети" към отбора си, докато на скамейката на ЦСКА корекциите в играта се правеха със спокоен тон.