Първа загуба за момчетата U16 в София

BGbasket.com 12/08/2017 19:55

Българският национален отбор по баскетбол за момчета до 16 години претърпя първа загуба на домакинското си европейско първенство, дивизия В.

В зала „Универсиада” в София нашите отстъпиха на силния отбор на Холандия с 50:69. Така до момента те имат две победи и загуба, а холандците излязоха еднолично начело в групата с 3:0.

Следва ден почивка за участниците в първенството, а до края на първата фаза България има още два мача - срещу Украйна в понеделник и срещу Полша във вторник. Именно с тези отбори националите ни ще се конкурират за влизане в осмицата.

Високият и грамотно играещ отбор на Холандия започна мача силно и поведе още в първите минути. Националите ни трудно се справяха с борбата под коша и със защитата на съперника, което доведе до откъсване на Холандия и 10 точки разлика след една част – 23:13.

Отлично начало на втория период за българите и серия от 9:2 стопиха разликата до едва точка, но холандците отвърнаха със серия от 15:2 до края на полувремето, за да поведат с цели 14 при 40:26. Те имаха 14 срещу 4 борби в нападение през първото полувреме, а нашите вкараха само един от 10 опита от тройката.

След подновяването на играта Холандия се откъсна с над 20 точки напред и продължи да контролира мача. Все пак след 30 минути националите ни успяха да останат на 18 точки зад съперника.

Нашите продължиха да се борят и в началото на последните 10 минути, като успяха да се приближат на 12 точки. Те обаче не успяха да удържат нападението на Холандия, което поддържаше комфортната разлика до края.

Най-голямата разлика между отборите беше в борбата под коша, като Холандия овладя близо два пъти повече борби - 60-35 (включително 23 в нападение). Той направи и близо три пъти повече асистенции (17-6) и имаше по-добри проценти за стрелба от игра и наказателната линия.

Александър Стойков отбеляза 10 точки за България, а със 7 и 4 борби завърши Михаил Молдов. За Холандия Рийнк Маст беше най-резултатен с 15 точки.