2017-а: Една от най-успешните за младите във волейбола (oбзор)

BGvolleyball.com 27/12/2017 19:40

Отиващата си 2017 година е една от най-успешните за подрастващите в българския волейбол. През сезона младите ни волейболисти и волейболистки отбелязаха страхотни постижения, като прославиха България на международната сцена.

За изминалото време през настоящата година бе поставен и своеобразен рекорд, като от три участия на Балканиади едновременно два български отбора при юношите и девойките триумфираха с балканската титла, а третото участие завърши със сребърни отличия.

България класира всичките си отбори при подрастващите на европейски първенства. Нашата страна спечели исторически бронз на първото по рода си европейско първенство за девойки до 16 години в София и четвърто място на първия Евроволей за юноши под 17 г. в Унгария и Словакия.

Ето подробностите:

Девойки:

Бронзов медал от европейското първенство за девойки под 16 години от София, треньор: Стоян Гунчев;

Шампионска титла от Балканиада в София за девойки под 16 години, треньор: Стоян Гунчев;

Участие на европейското първенство за девойки под 18 години в Холандия, треньор:  Страхил Балов;

Осмо място на световното първенство за девойки под 20 години в Мексико, треньор: Димо Тонев;

Юноши

Четвърто място на европейското първенство за юноши под 17 години в Унгария и Словакия, треньор: Драган Иванов;

Титла от Балканиада в Стара Загора за юноши под 17 години, треньор: Драган Иванов;

Сребърен медал от Балканиада в Сърбия за юноши под 19 години (участваха юношите под 17 години);

Участие на европейско първенство за младежи под 19 години, треньор: Христо Райчев;

Девойките до 16 години, водени от Стоян Гунчев, спечелиха като домакини титлата на Балканиадата, която се проведе през юли в София. По пътя към златото нашите момичета записаха само чисти победи, като загубиха само един гейм във финалния спор със Сърбия, в който взеха победа с 3:1.

Две седмици по-късно младите ни волейболистки отново прославиха страната ни, като спечелиха бронзовите отличия на европейското първенство в София. На полуфиналите нашите загубиха драматично от Русия с 2:3, което ги прати в спор за бронзовите медали.

В двубоя за трето място националките ни успяха да надиграят Беларус в нов труден двубой с 3:2 и спечелиха бронзовите отличи в шампионата, като вдигнаха на крака публиката в зала "Христо Ботев".

Девойките до 20 години, водени от Димо Тонев, завършиха на изключително престижното осмо място в света, като допълниха успешната картина при подрастващите в женското направление.

По пътя към първата осмица на Мондиала в Мексико те отстраниха и домакините в решителен двубой от груповата фаза, като потопиха в тъга местните фенове. В спора за седмо място младите ни волейболистки за малко не успяха да се преборят, като отстъпиха на САЩ с 2:3 и приключиха сред първите осем най-добри тима в света.

Доброто представяне през годината се допълни от участието на девойките до 18 години на европейското първенство в Холандия. Първо младите ни волейболистки, водени от Страхил Балов, преминаха успешно през квалификацията в София през януари, като я спечелиха с три победи от три мача.

Така те направиха отличен старт за годината и се класираха за шампионата на Стария континент. За съжаление в груповата фаза нашите не успяха да излязат извън потока, но самото участие на Евроволей е голяма успех, като България класира всичките си отбори на международните форуми за годината.

Юношите до 17 години, водени от Драган Иванов, направиха поредица от успехи през сезона. Те спечелиха квалификацията в София през януари за европейското първенство, като завоюваха първото място с три победи от три мача и без загубен гейм. След това националите ни триумфираха като домакини с титлата на Балканиадата в Стара Загора в началото на юли.

По пътя към златото нашите момчета първо отстъпиха на Сърбия с 1:3 в груповата фаза, като завършиха на второ място в потока. След това на полуфиналите преодоляха Турция с 3:0, за да достигнат отново до финален спор със Сърбия. В него този път младите ни национали бяха безапелационни и спечелиха титлата след победа с 3:1.

След успешно представяне в груповата фаза на европейското първенство в Унгария и Словакия волейболистите ни достигнаха до полуфинали, където загубиха от Белгия с 0:3.

В мача за бронзовите отличия националите не успяха да се съберат и отстъпиха на Турция, като завършиха на почетното четвърто място на Евроволей 2017.

Месец по късно отборът отново бе събран и участва на Балканиадата в Сърбия за по-горната възрастова група - юноши до 19 години. Волейболистите ни отново впечатлиха със способностите си - те спечелиха сребърните отличия, въпреки че бяха по-малки от съперниците.

Картината на юношеското направление се завършва от участието младежите на България до 19 години на европейското първенство в Унгария.

Младите ни волейболисти, водени от Христо Райчев, дебютираха през 2017 година с успешна квалификация за Евроволей в София, като я спечелиха. След това обаче нашите момчета не успяха да излязат от груповата фаза на шампионата, но остава престижното участие на европейско първенство.