Ботев е №1 в Сопот, за трети път отива в Швеция (СНИМКИ)

Валентин Маринов 01/05/2018 14:05

Тимът на Ботев (Пловдив), родени 2004 г., спечели турнира SKF Meet the World в Сопот и отново ще представя България на "Купа Готия" в Швеция.

"Канарчетата" на треньора Андрей Андреев победиха на финала Черно море с 2:0 и за целия турнир не допуснаха гол.

Финалите се играха навръх 142-ата годишнина от избухването на Априлското въстание. А мястото под Балкана е знаково за това знаменито събитие от българската история.

Третото място е за ЦСКА-София, а четвъртото за Берое. Следват Лудогорец, Локомотив (Пловдив), Славия и Металик (Сопот).

В "малкия" финал Йордан Желев откри за старозагорци, но "червените" стигнаха до обрат с попадения Йоан Лозанов и Павел Жабов още до почивката.

В мача за купата головете за "жълто-черните" на живописния стадион в града на Иван Вазов реализираха Иван Аврамов във 2-ата и Иван Иванов в 10-ата минута - след статични положения.

При първото попадение грешка направи вратарят на "моряците". Лошото начало изглежда стъписа леко варненци. Те стабилизираха играта си от средата на първото полувреме и на свой ред започнаха да атакуват, но не стигнаха до голови ситуации.

През втората част Ботев отново не допусна натиск и заплаха за аванса си. И в крайна сметка заслужено триумфира.

Пловдивчани доминираха, а след ударното начало контролираха действията на терена. Така купата от един от най-силните турнири в България остава в Пловдив - през миналата година №1 беше Локомотив.

Ботев ще участва за трети път на "Купа Готия" през юли - най-голямата надпревара в детско-юношеския футбол в света. През 2014-а и 2016 г. в Гьотеборг игра набор 2001.

Призьорите бяха наградени от Валентин Михов, бивш президент на БФС и настоящ член на Изпълкома на централата, и Георги Георгиев, бивш национал и регионален селекционер на БФС.

Резултати от финалите

Мач за 7-8 място, Металик - Славия 0:3

Мач за 5-6 място, Локомотив - Лудогорец 1:2

Мач за 3-4 място, ЦСКА-София - Берое 2:1

Финал, Ботев - Черно море 2:0

Индивидуални награди

Най-добър вратар: Зияд Джарар (Локомотив Пловдив)
Най-добър защитник: Иван Иванов (Ботев Пловдив)
Най-добър полузащитник: Монир Ал Бадарин (Берое)
Голмайстор №1: Никола Иванов (Ботев Пловдив)
Най-добър треньор: Андрей Андреев (Ботев Пловдив)

Турнирът бе оспорван, предложи интересни резултати и хубави мачове. Което доказва необходимостта от това да се събират тимове от различни краища на България, когато още не са във възрастите на Елитните юношески групи.

Разбира се, турнирният формат (с по един мач, при това с две полувремена по 30 минути, а не по 35) предполага неочаквани развръзки.

Два примера: ЦСКА-София елиминира без проблеми Ботев за Купата на БФС, но в Сопот отстъпи, при това "канарчетата" играха много силно. Черно море пък взе реванш от Лудогорец, от който по-често губи във варненското първенство.

Турнирът отново бе отлично организиран, домакините вече си създадоха традиция и високи стандарти, от които не отстъпват. Помогна хубавото време, а гледката от стадион "Металик" към Балкана разпалва кръвта.

Присъствието на големи имена на българския футбол като Георги Георгиев и Валентин Михов днес придаде тържествена нотка по време награждаването. И двамата са част от най-славните времена на българския футбол в средата на 90-те години.