Драматична загуба за момичетата U16 на европейското в София

Мария Маринова 16/08/2019 20:05

Националният отбор по баскетбол за момичета U16 записа драматична загуба на европейското първенство в Дивизия B, на което София е домакин. В среща, изиграна тази вечер в столичната зала „Универсиада“, отборът на Лъчезар Коцев отстъпи  на Холандия с 64:68. Гостите имаха предимство през първото полувреме, но нашите играха много силно след почивката, като победителят бе определен в самия край.

Освен родни фенове, в залата имаше и група холандци, които също подкрепяха своя отбор. Двубоят започна с минута мълчание в памет на легендата на българския баскетбол Пенка Стоянова. На мача присъстваха и жените U20. Те не спряха да подкрепят 16-годишните момичета, а на почивката показаха спечеления преди дни трофей от европейското първенство в Дивизия B, което се проведе в Косово.

В събота България U16 се изправя срещу Северна Македония, като двубоят отново е от 18:15 часа в „Универсиада“.

Холандките имаха леко предимство в началните минути, но тимът ни се движеше близо в резултата. Двата отбора обаче започнаха мача с немалко пропуски, а след първата част България изоставаше с 11:15. Гостите направиха силна серия в началото на втория период и се откъснаха напред с 24:13, което принуди Лъчезар Коцев да вземе прекъсване. Последваха добри атаки на българките, с които те свалиха разликата на 6 точки. Много бързо обаче съперникът им отново дръпна с двуцифрена преднина, а на почивката водеше с 41:31.

След паузата нашите заиграха много по-добре, а след страхотна серия от 15:3 и силна подкрепа от публиката стигнаха до пълен обрат, повеждайки за първи път в мача. Последваха много равностойни минути, а преди заключителната четвърт Холандия отново излезе напред при 56:54.

Интригата се запази и през последната част, а в края й България остана без Анастасия Калева, която напусна терена за пет лични нарушения. Холандия успя да поведе с 4 точки, като удържа аванса си до края.

Най-резултата за България бе Илияна Георгиева с 25 точки. С 13 точки и 13 борби е Анастасия Калева, Микаела Дамянова се отчете с 11 точки и 9 борби, но и 10 грешки. 10 точки вкара Ванина Василева.

За Холандия по 13 точки имат Хени Ван Схайк и Лиселот Кюлк.

ПЪЛНА СТАТИСТИКА ОТ МАЧА БЪЛГАРИЯ (МОМИЧЕТА U16) - ХОЛАНДИЯ (МОМИЧЕТА U16)

ПРОГРАМА И РЕЗУЛТАТИ ОТ ЕВРОПЕЙСКОТО ПЪРВЕНСТВО ЗА МОМИЧЕТА U16, ДИВИЗИЯ В

ВРЕМЕННО КЛАСИРАНЕ В ГРУПИТЕ НА ЕВРОПЕЙСКОТО ПЪРВЕНСТВО ЗА МОМИЧЕТА U16, ДИВИЗИЯ В