Девойките U17 с втори успех на eвропейското

BGvolleyball.com 14/04/2018 22:45

Националният отбор по волейбол за девойки до 17 години постигна втора победа на европейското първенство в София.

Националките ни се наложиха над Унгария с 3:2 (18:25, 25:20, 29:31, 25:23, 15:7) във втория си мач от предварителна група I в столичната зала Христо Ботев“. Така волейболистките ни продължават успешно напред. За втори път след победата над Русия с 3:2 на старта, те показаха характер и издържливост. С този успех станаха водачи в класирането на групата след втория ден.

Треньорът Стоян Гунчев заложи на същия стартов състав, както в първия мач: Борислава Личева - разпределител, Александра Георгиева и Мария Йорданова -посрещачи, Йоана Атанасова и Айля Сашева - централни, Мерелин Николова - диагонал, Галина Карабашева - либеро (Александра Съйкова, Кристина Йорданова, Моника Тодорова.

Нашите не успяха да влязат в мача, като започнаха сковано. Основните проблеми дойдоха в посрещането, където тимът ни се пропукаха. Унгарките ни натиснаха и поведоха със 17:6. Българските волейболистки започнаха да догонват, но успяха да свалят разликата само до четири точки 16:20. След това съперничките отново надделяха и спечелиха първия гейм.

Във втората част националките ни заиграха по-стабилно и засилиха сервиса, като поведоха ударно с 9:3. До края те не позволиха на съперничките да противодействат, поддържаха разликата и спечелиха гейма, а с това изравниха играта 1:1.

Треньорът Стоян Гунчев потърси промяна в нареждането в третия гейм, като в посрещане влезе Кристина Йорданова, а Александра Георгиева бе на диагонал. Играта премина през обрати, като първо унгарките поведоха с 16:11. Гунчев предприе втора рокада, като на полето като разпределител се появи Моника Тодорова.

Нашите стопиха пасива си и на свой ред поведоха с 23:20, но не успяха да затворят гейма. Съперничките  изравниха при 23:23 и играта излезе далеч извън 25-а точка. В решителните моменти унгарките показаха повече устойчивост и се наложиха, като поведоха с 2:1 гейма.

В четвъртата част съставът ни започна в обичайната си конфигурация и пое водачеството. Националките ни съумяха да бъдат по-стабилни, устояха на атаките на противника и спечелиха като мачът достигна до тайбрек. В него нашите направиха страхотно начало, благодарение на добрия сервис на Мария Йорданова и поведоха с 6:1. Ударният начален удар продължи да работи, нашите увеличиха на 13:4 и сломиха унгарките, като постигнаха и крайната победа.

Най-резултатна бе Мария Йорданова с 21 точки (7 аса), Александра Георгиева добави 17 точки (1 ас, 1 блокада). За унгарския тим Виктория Шилади приключи с 18 точки (3 ас, 1 блокада)

Утре българките излизат срещу Словения от 17:30 ч.