Девойките U17 с невероятен обрат над Беларус

BGvolleyball.com 17/04/2018 19:45

Националният отбор по волейбол за девойки до 17 години надигра Беларус с 3:2  (21:25, 16:25, 25:19, 25:21, 15:13) в четвъртия си мач от група I на европейското първенство в София.

С това нашите записаха трета петгеймова победа в групата си и запазват шансове за финалната четворка. Това преминава през победа над Сърбия в последния мач от груповата фаза, който е утре, 18 април от 20:00 ч в столичната зала "Христо Ботев".

Треньорът Стоян Гунчев заложи на титулярния състав: Борислава Личева - разпределител, Александра Георгиева и Мария Йорданова в посрещане, Йоана Атанасова и Айля Сашева в центъра, Мерелин Николова - диагонал, Галина Карабашева - либеро (Кристина Йорданова, Мила Иванова, Моника Тодорова, Стефани Македонска).

Двата отбора стартираха нахъсано, като играта тръгна равностойно. Това продължи до 16:16, след което слабости в посрещането в българския тим позволиха на Беларус да отбележи пет поредни точки (3 аса). Съперникът поведе с 21:16. Това бе преломен момент, нашите момичета не успяха да противодействат и съперничките спечелиха първия гейм.

Във втората част националките ни започнаха неуверено, с много грешки и най-вече от сервис, а Беларус отново започна да диктува играта, като поведе с 12:8 и 21:14. Разликата бе разгромна и опонентът спечели и втория гейм, като поведе с 2:0.

Треньорът Стоян Гунчев направи промени в третата част, диагонал започна Кристина Йорданова, в центъра Мила Иванова, а като либеро влезе Стефани Македонска.

Рокадите се оказаха успешен ход, а тимът ни стабилизира посрещането. Играта потръгна и волейболистките ни ни поведоха с 13:7 и 16:10. В този момент, отново настъпи срив в посрещане, като съперникът стопи разликата до една точка 17:18. Този път обаче сервисът ни започна да работи, като България продължи да натиска съперникът и спечели гейма, като се върна в играта.

Българският тим показа какво е воля и характер в четвъртата част, когато направи страхотен обрат и спечели, след като стопи пасив от седем точки. Беларус дръпна с 16:9, но голямата разлика не бе достатъчна да спечели. Младите ни волейболистки бавно започнаха да настигат опонента, като при 19:21 на крайната линия застана Борислава Личева, а след неин сервис съотборничките й сломиха съперника и спечелиха гейма, като докараха мача до тайбрек.

В тайбрекът драмата бе пълна драма, но България показа издържливост и отборен дух и спечели. В герой се превърна капитанката Мария Йорданова, която при 10:12 застана на крайната линия, а сервисът и бе неспасяем, като България реализира четири поредни точки и спечели, а с това записа и крайната победа.

Най-резултатна бе Александра Георгиева с 24 точки (1 ас, 1 блокада)Мария Йорданова се отчете  с 23 точки (3 аса, 1 блокада). За опонентките им Виктория Кастсючик завърши с 15 точки (6 аса).