Тунджа спечели група А при момчетата U16

BGbasket.com 03/06/2019 16:40

Тунджа Ямбол спечели група А на финалния турнир за момчета U16, който се провежда във Варна. В директен спор за първото място тимът надви БУБА баскетбол с 67:48, като и двата тима вече си бяха осигурили място на полуфиналите. Трети в групата е Берое, който се наложи над Балкан със 79:70.

Двубоят между БУБА и Тунджа започна много равностойно. Двата отбора на няколко пъти си разменяха водачеството, като след десет минути игра ямболският тим водеше с 14:13. През втория период обаче той взе инициативата и на почивката вече водеше с двуцифрена преднина при 33:22.

Ситуацията не се промени и след почивката, като баскетболистите на Стойо Чолаков продължиха да трупат разлика и преди последната четвърт бяха напред с 50:32. През последната част преднината им почти достигна границата от 30 точки. БУБА изигра силни финални минути, но когато на практика мачът вече се доиграваше. Най-сериозното предимство на Тунджа бе в подкошието – 54 борби срещу 33 за съперника.

Андон Вачев завърши с 14 точки и 8 борби за победителите, Николай Нинов отбеляза 12 точки. Много силно игра и Петър Петров, който овладя впечатляващите 22 борби и вкара 8 точки. За БУБА Кристиян Чуперков наниза 13 точки, с 10 е Апостол Щерев.

В другия мач Балкан имаше леко предимство през първото полувреме. Тимът от Ботевград поддържаше крехък аванс в началните минути, но седем безответни точки изведоха Берое напред с 19:18 след първата част. Баскетболистите на Виктория Маринова си върнаха водачеството през втория период, като на почивката водеха с минималното 33:32.

След паузата обаче съперникът им взе инициативата и след много силна трета четвърт дръпна с 54:47. До края Балкан успя да смъкне пасива си на 5 точки, но не и да направи пълен обрат. Двата тима завършиха с много сходни показатели, като основната разлика дойде от борбите – 55 за Берое срещу 40 за опонента му.

Младен Георгиев бе най-резултатен за успеха с 21 точки. Калоян Колчев отбеляза 15, а с 14 точки, 13 борби и 6 асистенции е Михаил Комбаков. За Балкан Джоузеф Хури наниза 33 точки, с 9 е Илиян Пищиков.