Каратист стана спортист на годината в Ловеч

Карате
    Viasport 09/01/2016 21:31

19-годишният топсъстезател на Спортен карате клуб Ловеч и младежкия национален отбор Христо Александров бе избран за спортист №1 на Ловеч за 2015 г.

На стилна церемония бе връчена ежегодната персонална награда на Община Ловеч. На тържеството бяха обявени и резултатите от традиционната класация за излъчване идеалната десетка на ловешкия спорт. Лично кметът Корнелия Маринова връчи на победителя Христо Александров красивата статуетка „Олимпийски надежди”, картина и почетна грамота.

Христо тренира вече 12 години, през които е участвал в състезания от всякакъв ранг и най-често е заемал първи места в тях. Той изпрати поредната успешна година. Стана по безапелационен начин републикански шампион в категория до 70 кг при мъжете, спечели купата „Черно море“ при юношите на международния турнир в Бургас, участва и на европейското първенство в Полша. Грабна златен медал от националното първенство по карате шинкиокушин за мъже и юноши.

В идеалната десятка на ловешкия спорт за изминалата година намериха място представители на 9 вида спорт, като доминираха младите таланти. Миналогодишният победител - 18-годишният лекоатлет Георги Гергов, сега се нареди на трето място.

Неговият съотборник от ЛАК Стратеш атлетик Йоан Филипов е осми, а деветата позиция е за младата футболна надежда на Литекс Тонислав Йорданов. Под номер десет пък е най-добрият подрастващ състезател на Спортен клуб по ориентиране Ловеч - Константин Василев. Двойката на местния клуб по акробатичен рокендрол Роксмайл Цветина Нацева-Александър Иванов са класирани седма.

Всички състезатели, намерили място в десeтката, получиха статуетки с богинята на победата Нике и почетни грамоти.

Класацията на десетте най-добри спортисти на Ловеч има дългогодишна история. След известно прекъсване в първите години след демократичните промени в страната, през 1994-та анкетата е възстановена от местните спортни журналисти Стилиян Ачков, Цветомир Йотов и Никола Колев.

През 2005 г. Община Ловеч също засвидетелства своята съпричастност към идеята, като учреди ежегодна персонална награда „Спортист на годината” - статуетка, изработена от скулптора Спас Дочев.