Габриела Антова се движи в топ 80 на Евро 2017

Шахмат
    Viasport 17/04/2017 13:33

Една от най-талантливите ни млади шахматистки Габриела Антова е 78-ма във временното класиране на европейското първенство за жени в Рига (Латвия).

15-годишната състезателка, която играе в турнира под чужд флаг - на европейския шахматен съюз (ECU) заради изключването на българската централа от редиците на континенталната, се представя колебливо в шампионата.

До момента Габи има 2 победи, 2 ремита и 2 загуби. Това й отрежда 3 точки (по 1 за всеки от успехите и по 0,5 т. за равенствата).

В последния 6-и кръг Антова имаше предимството на белите фигури срещу италианската международна майсторка в шаха Елена Седина. Тийнейджърката обаче постигна само реми, като стисна ръката на съперничката си сравнително рано – на 20-ия ход в партията.

Днес е 7-мия кръг в шампионата, където Габриела ще се изправи срещу състезателката на Естония Маргарет Олде, която е с по-нисък ЕЛО коефициент от българката. Двете са представителки на младото поколение, като естонката е с 2 г. по-голяма от Антова. Нашето момиче обаче ще е с черните фигури.

Ветеранката в тима ни Антоанета Стефанова пък заема временното 46-о място с 3,5 точки.

На европейското се играят 11 кръга, като утре е почивен ден. Участват 144 момичета от 33 държави.