Пълен триумф на Радева и Тончева на държавните

Шахмат
    Viasport 18/04/2017 13:34

Виктория Радева (Локомотив 2000) и Надя Тончева (Левски) спечелиха по три титли на републиканското първенство по шахмат - стандартен, ускорен и блиц за момчета и момичета до 12, 14, 16, 18 и до 20 години.

Надпреварите се проведоха в залите „Москва” и „Париж” на „Гранд хотел Пловдив“ в Града под тепетата.

Ученичката от НТГ „Васил Левски" първо спечели за осма поредна година титлата по класически шахмат, този път при момичета до 16 г., като завърши със 100 % актив – 6 победи от 6 кръга. Още кръг преди края Вики си осигури купата като разликата в класите с преследвачките й бе повече от очевадна.

Като шампион на България Радева ще представлява страната ни на световното първенство в Уругвай при момичета до 16 г. Вики веднъж е печелила медал от световно първенство и сега е амбицирана да повтори това си постижение.

След приключването на класическия шахмат пък започнаха и надпреварите по ускорен (контрола на игра 20 мин.) и блиц (5 мин.). И в двата турнира Вики триумфира със златните медали без никакви проблеми. Така за последните няколко години Радева е спечелила над 20 републикански титли в различните видове шахмат и различните възрасти.

На държавните първенства направи впечатление, че някои от децата в другите групи са силни на класически шахмат, но слаби на блиц и рапид. И обратното. При Виктория обаче се наблюдава едно постоянство и в трите дисциплини, което говори не само за сериозна подготовка, но и за едно постоянство и правилно разпределение на силите в различните видове контроли.

Момчил Петков (вляво) остана на косъм от пълния триумф в трите състезания. Той завърши с 2 златни и 1 сребърен медал.

Радева обаче не беше единствената състезателка, обрала всички титли в категорията си. При 12-годишните момичета успехът й повтори Надя Тончева (Левски, София), която не допусна нито загуба, нито реми в трите надпревари и триумфира с пълен актив точки в тях. Нейни конкурентки бяха между 32 и 24 момичета в трите турнира.

При момчетата пък най-близо до пълен успех бе Момчил Петков при най-малките (до 12 г.). Той спечели състезанията по класически шахмат и блиц и завърши втори в рапида с еднакъв брой точки с шампиона – 6, но по-лоши допълнителни показатели. Абсолютно същите резултати записа и Лъчезар Йорданов при юношите до 16 г. и остана на косъм от максимума.