Калейн с титла, Йовчева 4-та на турнира в София

Художествена гимнастика
    Viasport 03/05/2017 16:45

На международния турнир по художествена гимнастика „Купа София“, който тече в момента в „Арена Армеец”, най-добре при девойките се представи Елизабет Йовчева (на снимката). Тя завърши 4-та в многобоя със сбор от 57.700 точки, след като не бе много убедителна в съчетанията си и допусна доста грешки.

„Не мога да кажа, че не се постара. Все пак тя вчера се върна от Корбей Есон. Работихме снощи до късно. Днес направи каквото можа, но се надявам утре на финалите да е в много, много по-добро състояние и да покаже максимума си. Беше предпазлива, леко страхлива и неуверена, но все пак сме на собствен терен”, заяви личната й треньорка Филипа Филипова.

Самата гимнастичка пък призна, че има и изпълнения, от които е доволна, като това на лента например, но бе категорична, че трябва още да работи над други.

Йовчева се класира и за четирите финала утре, като е с първа оценка на лента, с 6-та на обръч и на бухалки и с четвърта на топка.

Останалите ни две представителки останаха извън първите 10, слад като допуснаха грешки във всички съчетания. Вероника Любчова е 11-а с 52.967 точки, а Вая Драганова - 27-ма с 51.367 точки. Шампионка с резултат от 63.500 точки стана Лала Кармаренко (Русия), следвана от сънародничката й Полина Шматко и туркинята Дерия Демиро.

Боряна Калейн продължава страхотното си представяне този сезон, след като спечели титлата на „Купа София“.

При жените златния медла в многобоя грабна Боряна Калейн. 16-годишната възпитаничка на Мариана Памукова допусна грешка само в съчетанието с топка, а в останалите три беше повече от безапелационна и триумфира със сбор от 66.334 точки. Втората позиция е за Олга Богданов (Естония), която събра 62.000 точки, а третата – за Никол Воронков (Израел) с резултат от 60.000 точки.

18-годишната Ерика Зафирова пък завърши с 64.367 точки, което й гарантираше второто място, но според регламента на турнира в класирането за многобой влиза само 1 представителка от държава. Утре във финалите на уредите обаче имаме право на по 2 грации. Третата ни състезателка – Петя Борисова събра сбор от 58.100 т.

При девическите ансамбли пък съставът ни Мария Спасова, Галатея Герова, Биляна Везирска, Биляна Писова и Бояна Гелова игра чисто в първия ден и беше водач с оценка от 16.500 т. Днес обаче момичетата на Мария Кънчева допуснаха една грешка, което им донесе оценка от 16.100 т. и с общ сбор от 32.600 т. те останаха втори след тима на Русия. Шампионките събраха сбор от 33.000 т., а за бронза се пребори ансамбълът на Азербайджан.

Ансамбълът ни девойки изпусна първото място в последната си проверка преди европейското първенство в Будапеща.

В същото време ръководството на руската федерация по художествена гимнастика, в лицето на главния треньор Ирина Винер, направи кардинални промени в националния отбор непосредствено преди началото на Световната купа в София. Надпреварата у нас, която ще се проведе от 5 до 7 май в зала „Арена Армеец”, е последното от четирите състезания от най-висока категория и се явява финален турнир на веригата.

Според последна информация, подадена от руския щаб, в България пристигнат Мария Сергеева и Карина Кузнецова. Двете бяха заявени в стартовите списъци за международния турнир при жените, но в последния момент те ще заменят лидерките в тима Александра Солдатова и Дина Аверина в многобоя на Световната купа.

Промяна има и в състава на руския ансамбъл при жените и така в „Арена Армеец“ за отличията ще се бори отборът, който спечели първото място в шампионата на Русия, проведен в Санкт Петербург. Най-вероятната причина за промените от страна на Ирина Винер е слабото и неубедително представяне на нейните момичета в състезанията до сега.

Промяна има и в състава на Украйна, като индивидуалната надпревара заради контузия ще пропусне Альона Дяченко. На нейно място компания на Виктория Мазур ще прави Йева Мелешчук.