Истерия по „златните момичета” в „Арена Армеец” (СНИМКИ)

Художествена гимнастика
    Анна Стоилкова 07/05/2017 19:18

В една от най-големите сензации на днешния ден от Световната купа по художествена гимнастика се превърнаха „златните момичета” от ансамбъла на Ина Ананиева, както и треньорката им.

Ренета Камберова, Цветелина Найденова и Ина се появиха в зала „Арена Армеец”, за да погледат финалите в надпреварата и да подкрепят наследничките си и участничките ни в индивидуалното, но успяха да видят само малка част от изпълненията на българките и останалите състезателки, тъй като бяха нападнати от малки и по-големи деца, които искаха автографи и снимки от любомките си.

Вече бившите гимнастикчки бяха седнали в единия край на страничната трибуна, а треньорката им – в другия и така по двете пътеки се образуваха огромни опашки от желаещи да се докоснат до любимките си. Наложи се дори Рени и Цвети да слязат близо до съдийската маса, за да могат да изгледат поне ансамбъла на спокойствие. След състезанието пък момичетата се включиха в награждаването на ансамблите.

Днешната надпревара пък не беше особено добра за националния ни отбор и в индивидуалното, и при ансамблите. Момичетата изглеждаха доста по-напрегнати от предишните два дни и особено Катрин Тасева и квинтета в състав Симона Дянкова, Мадлен Радуканова, Елена Бинева, Теодора Александрова и Лаура Траатс допуснаха доста грешки в изпълненията си.

Единствено по-опитната Невяна Владинова успя да покаже повече концентрация и внимание и да изпълни композициите си без сериозни грешки, с изключение на тази с бухалки, където остана 2-а. На останалите уреди Владинова спечели златните медали.

Катрин игра в 3 финала днес, като пропусна само този на обръч, за който не се беше класирала от многобоя. Може би в желанието си да покаже пред родна публика цялата красота на съчетанията си, Тасева прегоря и не успя да ги представи без грешки.

Единствено на лента спаси с последни усилия няколко почти сигурни изпускания на уреда и в съчетание с грешките на останалите момичета, това се оказа достатъчно, за да я качи на стълбичката с оценка 16.850 т. На бухалки 19-годишната българка сбърка най-много и остана 7-ма с 15.300 т. Това бе и единственият уред, на който Владинова не взе злато, а се задоволи със среброто.

Цветелина Найденова (с телефона за селфи) и Ренета Камберова (до нея в дясно) предизвикаха истинска истерия в залата и бяха обградени от десетки младите момичета.

Във финала на топка очакванията на публиката в залата да види на стълбичката 2 българки бяха най-големи, имайки предвид силните композиции на Неви и на Кати. За съжаление това не се случи, след като съдийките не зачетоха една от трудностите в композицията на Кати и тя получи оценка от едва 17.250 т., което й отреди 4-ото място.

От началото на сезона съчетанието с топка на Тасева е едно от най-харесваните в Световната купа не само от зрителите, но и от реферите и до сега й гарантираше високи оценки. Подреждането тук обаче отново оглави Владинова, макар че и тя не беше толкова убедителна, колкото на обръча, но с 18.100 т. грабна златото.

Лошият късмет в индивидуалното преследваше и ансамбъла днес. Момичетата на Весела Димитрова и Михаела Маевска допуснаха груби грешки и в двете си композиции – с 5 обръча и с 3 топки и 2 въжета и останаха със сребърни медали. И в двата финала българките бяха изпреварени от тима на Украйна, а трети останаха Беларус.

Така България завърши с 10 медала при домакинството си на последния старт за сезона от Световната купа. От тях 5 златни (4 на Владинова и 1 на ансамбъла), 4 сребърни и 1 бронзов медал.

Въпреки малшанса в София обаче ансамбълът ни триумфира в генералното подреждане за Световната купа, което бе въведено в новия олимпийски цикъл и взе най-големия трофей. Симона, Елена, Мадлен, Лаура и Теодора спечелиха и малката Световна купа във финалите на 5 обръча, а наградата за 3 топки и 2 въжета отиде при Украйна.