Варненци с най-много титли на олимпийския фестивал (СНИМКИ)

Олимпизъм
    Viasport 08/06/2017 09:15

Младите спортисти от Варна спечелиха най-много злато на завършилия в курортен комплекс Албена олимпийски летен фестивал. Десетото издание ще се запомни като най-престижното и интересно досега според мнението на специалисти и зрители.

Особено впечатлиха оспорваните и драматични финали в отборните спортове, както и масовото участие в плажните борби и атлетическия крос из зелените алеи на комплекса.

Варненци грабнаха титлите във футбола, в плажния волейбол при девойките и в девет от десетте дисциплини на плуването, като допълниха успехите си и с още много други отличия. Уникални тази година бяха и изключително красивите юбилейни медалите за призьорите, които бяха изработени по случай годишнината от известната италианска фирма „Бертони“, прочута с качеството си в този бранш.

С най-голям интерес бе проследен футболният турнир. С две поредни победи в групата до своеобразния финал стигнаха отборите на Черно море и ЦСКА. Младите варненци се наложиха с 2:1 и грабнаха трофея, а за третото място Дунав Русе надигра категорично Шумен с 10:0.

В баскетбола 3х3 ликуваха отбори от чужбина. Гостите от Румъния спечелиха трофея при девойките след победа с 11:7 във финала срещу първия тим на Черно море, а трети е вторият отбор на варненци. При юношите Македония надигра в последния мач Шумен с 10:3, а бронзът бе за Дунав (Русе). Изненадата тук е четвъртото място на Румъния, която миналата година бе със златото.

С по две титли в плуването пък се отличиха варненците Стилина Иванова, Божидара Орленко и Теодор Георгиев.

Футболният турнир предизвика най-голям интерес на олимпиадата, а на финала Черно море победи ЦСКА с 2:1.

Призьорите бяха поздравени и наградени от Белчо Горанов - генерален секретар на БОК, Стефан Китов – председател на БФ тенис на маса, Анатоли Илиев – председател на Асоциация „Спорт в свободното време“, Петър Петров - координатор на футболния турнир и др. Всички те пожелаха следващата година фестивалът да бъде още по-мащабен и значим в израстването на младите и подхода им към големия спорт.

Състезанията тази година бяха в 7 вида спорт - футбол, лека атлетика, баскетбол, тенис на маса, плажен волейбол, плуване и плажна борба. И това лято домакините от „Албена“ предоставиха перфектни условия за участниците и гостите с отлично подготвени спортни площадки и игрища.

По традиция фестивалът е под мотото "Да открием олимпийските надежди на България“.

Ето и всички призьори на олимпийския фестивал:

ПЛАЖНА БОРБА

момчета подготвителна група: Дилян Дичков (Добрич)

момчета до 60 кг: Делчо Нейчев (Димитровград),

момчета над 60 кг: Христо Илиев (ЦСКА)

момичета до 50 кг: Йоана Петрова (Левски)

момичета над 60 кг: Ана Баторова (Левски).

ТЕНИС НА МАСА

девойки: Мария Йовкова (Стоянстрой Пд)

юноши: Стефан Тодоров (Стоянстрой Пд)

Волейболният турнир също бе сред атракциите и бе сопечелен от варненките Стефани Кьосева, Михаела Йорданова и Весела Колева.