Три финала за боксьорките на Евро 2017

Бокс
    Viasport 06/07/2017 22:02

България ще има три участнички във финалите на европейското първенство по бокс за момичета (до 16 г) и девойки (до 18 г.) в София. Това са Еми-Мари Тодорова (до 48 кг), Горяна Стоева (до 51 кг, на снимката в червено) и Аслъхан Мехмедова (до 64 кг).

Голямата сензация на вечерта поднесе Стоева, която детронира европейската шампионка от Турция 2016 Индира Шудабаева (Русия). Горяна, която има сребро от миналата година, но при момичетата, игра мъжки, не спря да атакува от началото до края и заслужено спечели с 3:2 съдийски гласа. След мача и самата тя не можеше да повярва какво е направила и избухна в сълзи от радост.

Нейна съперничка на финала пък ще бъде Анастасия Лизинска от Украйна, която спечели другия полуфинал срещу Емилия Кондакор (Унгария).

Еми-Мари Тодорова продължи с убедителното си представяне от вчера и днес показа класа срещу Алена Токарчук от Русия, пегазвайки я с 5:0. Това бе втора победа на българката над тази съперничка за годината, след като я надигра и в турнира за Купата на нациите в Сърбия през януари. В спора за третата си европейска титла Еми ще срещне ирландката Кетлин Фрайерс, с която не е играла досега.

„Излизам да дам най-доброто от себе си, да се боря за златото, пък каквото стане“, заяви Тодорова след мача си.

Нейната партньорка в тренировките Аслъхан Мехмедова ще боксира за първата си титла при 64-килограмовите, след като спечели с 3:2 съдийски гласа срещу коравата рускиня Екатерина Диник, вицешампионка от Турция 2016.

Още два медала осигуриха по-младите ни боксьорки на европейското първенство в София - при момичетата до 16 г. За тях се пребориха Мелек Закифова (до 46 кг) и щастливката при жребия Велислава Чакърова (до 75 кг). Така те закръглиха медалната сметка на България от шампионата на 5.

Еми-Мари Тодорова се е устремила уверено към третата си титла от европейско първенство.

Мелек спечели убедително дебютния си мач в турнира срещу украинката Христина Лакичук. През цялата среща българката бе тази, която водеше боя, налиташе като оса и нанасяше точни удари в тялото и главата на по-високата си съперничка. След последния гонг съдиите бяха единодушни – 5:0 гласа (30:27, 29:28, 29:28, 30:27, 29:28) в полза на младата русенка.

Така тя се класира за полуфиналите, с което си осигури най-малко бронз, какъвто има и от минагодишното първенство в Турция. Съперничка на Мелек в спора за финала в събота ще бъде ирландката Ив Киара Брайън, която спечели също с 5:0 срещу Лидиа Моностори от Унгария.

При по-тежките Велислава Чакърова има също гарантиран бронз, след като по силата на жребия ще боксира направо на полуфинал срещу Дзяна Новикава от Беларус.

Утре е почивен ден от програмата на шампионата, а финалите при девойките и полуфиналите при момичетата ще са в събота от 18 ч.