ЦСКА би Левски в дербито при момчетата U16

BGbasket.com 15/03/2018 10:25

Пореден баскетболен двубой при подрастващите не бе подминат от станалите често явление скандали на и около терена.

ЦСКА се наложи над Левски при момчетата U16 след продължение - 74:66, в пряк сблъсък за второто място и директно класиране на финалите във възрастта.

Както стана ясно обаче, БФБ все още умува дали това е бил последният кръг от редовния сезон, или да направи още едно завъртане между по-силните тимове. Някои от водещите отбори обаче са против подобно решение.

Ако се окаже, че сезонът в Западната група е завършил, то БУБА и ЦСКА отиват директно на финалите, а Левски и Рилски спортист ще бъдат домакини на зони. Голяма е вероятността и трето завъртане да не промени подреждането.

След като всички срещи за възрастта до момента през сезона се играха в зала "Триадица", това дерби се оказа единственото, което бе в залата на ЦСКА.

На свой терен "червените" доминираха почти през цялото време, след като още през първата четвърт взеха аванс от 10 точки. Оттам до края Левски наваксваше, за да стигне до решителните последни минути от третата част. Две преди края ѝ "сините" скъсиха само до три изоставането си при 44:41 и си върнаха надеждите.

Оттам в началото на последната четвърт обаче дойдоха нервите и грозните сцени с главни действащи лица не децата на игрището, а хората около него, и причинени от отсъжданията на реферите.

Фаул в атака и последвало техническо нарушение за домакините разбуниха духовете. Родители се опитаха да потърсят обяснение, но бяха възпрени от други наблюдатели, тъй като в залата нямаше охрана.

Куп фаулове накъсаха последната четвърт повечето срещу ЦСКА, които съвсем логично изкараха от нерви треньорите на "червените", тъй като бяха силно дискусионни. Нещата ескалираха с отсъжданията в средата на частта, когато нещата започнаха да излизат от контрол. Последва ново влизане за саморазправа от страна на публиката.

Независимо от всичко, ЦСКА продължаваше да води уверено, тъй като Левски не успя да се възползва от огромния брой фаулове. След края на скандалите обаче "сините" направиха серия от 9:0, с което изравниха резултата до 58:58, с две минути до края на двубоя.

Последва още едно равенство, преди 4.8 секунди преди сирената Андрей Дулгеру да вкара добавка за първи аванс на Левски в мача. Завърналият се наскоро след контузия Виктор Маргаритов си спечели фаул в тези секунди и реализира 2 от 2, за да прати мача в продължение след 63:63.

В добавените 5 минути обаче ЦСКА взе своето и допусна само три точки, за да спечели с крайното 74:66.

Димитър Генов бе най-резултатен за победата с 21 точки, Кристиян Икономов добави 14, Виктор Маргаритов 12, а Деян Юруков 10.

За Левски Виктор Германов вкара 20, Иван Павлов 19, включително първите 13 за тима в мача (всичките за Левски в първата част), а Андрей Дулгеру добави 14.