Академик и ЦСКА са на полуфинали при юношите

BGbasket.com 01/06/2018 16:20

Академик (София) и ЦСКА са първите полуфиналисти на държавното първенство по баскетбол за юноши U19, което се провежда в столичната зала „Триадица“.

Двата тима завършиха съответно на първо и второ място в група „А“ на турнира и чакат да разберат съперниците си за следващата фаза.

В първия мач за деня ЦСКА не срещна затруднения срещу Тунджа и победи убедително със 105:59. Армейците имаха предимство по всички статистически показатели. При борбите съотношението бе 36 срещу 19, а при асистенциите - 25 срещу 4. ЦСКА отбеляза осем тройки срещу само една за съперника за цял мач.

След размяна на кошове в началните минути, столичният тим взе инициативата и след десет минути игра водеше с 34:22. На почивката авансът на „червените“ достигна 16 точки, а след паузата те направиха победата си още по-изразителна.

Най-резултатен за успеха бе Ивайло Тонев с 21 точки. Емилиян Грудов отбеляза 17, Георги Кендеров вкара 14, с 11 е Ангел Димитров, а 10 добави Георги Илиев.

За Тунджа над всички бе Александър Матушев с 34 точки – повече от половината за своя отбор. Той бе и единственият с двуцифрен точков актив.

Академик (София) спечели група А, след като записа трети пореден успех в турнира. Тимът се наложи над Шумен с 80:47 във втория мач за деня. Двата отбора не спряха да се надстрелват от далечно разстояние. Академик вкара 14 тройки от 41 опита, докато Шумен бе 10/41.

Началото на мача бе много равностойно, а след десет минути игра Шумен водеше с 16:13. След това обаче съперникът му взе контрола и заздрави защитата. Шумен вкара едва 5 точки за тази четвърт, а Академик натрупа разлика, която на почивката вече бе 15 точки.

Баскетболистите на Иван Коцев продължиха да увеличават разликата в своя полза и след подновяването на играта, а преди решителния период тя достигна 22 точки. Това на практика сложи точка на спора и до края мачът се доиграваше.

Николай Иванов бе най-резултатен за победителите с 27 точки. Рожденикът Цветомир Чернокожев отбеляза 20 точки и овладя 9 борби. С 10 точки е Даниел Милчев.

За Шумен с дабъл-дабъл от 16 точки и 11 борби завърши Теодор Димитров. Виктор Серафимов вкара 15 точки.