България U16 изпусна Полша в края

BGbasket.com 10/08/2018 00:00

Българският национален отбор за момчета U16 бе съвсем близо до победата, но я изпусна в самия край на мача срещу Полша, с който започна европейското първенство по баскетбол, Дивизия Б, за нашия тим.

Полша се наложи с 54:49, след като успя да направи обрат от минус 13 точки.

България водеше в резултата 4 минути и половина преди края, но не издържа, след като направи много повече грешки от съперника - 22 срещу едва шест. Това неутрализира огромното предимство на нашия отбор в борбата под коша.

Момчетата ни се нуждаеха от десетина-двайнайсет минути, за да се окопитят и да влязат добре в мача. До този момент Полша не успя да се откъсне и капитанът Емил Стоилов задържа тима ни близо до съперника, за да може да атакува и да стигне България до обрат във втората част. След серия от 12-0 от средата на втория период до почивката, нашият отбор дори поведе с 23:19 след 20 минути.

В третата част отново България успя да покаже добри неща и дръпна с двуцифрен аванс напред, само за да го профука в края на четвъртината и началото на последните 10 минути.

Поляците изравниха до 43:43 с четири минути до финала на двубоя. И двамата ни гардове натежаха с лични нарушения, а при ново равенство - 45:45 реферите отсъдиха и доста пресилено неспорстменсто нарушение. След него поляците направиха серия от 6-0, за да осъществят контрол върху мача.

В последната минута и половина и двата отбора пропуснаха няколко шута от тройката, но разликата се запази 5 точки. Заключителните секунди се играха доста дълго време, с нарушения и прекъсвания, но старанията на българските момчета не стигнаха за нов обрат.

Константин Костадинов завърши с 20 точки и 10 борби, 13 точки и 16 борби добави Емо Стоилов.

Във втория си мач от европейското България играе с Кипър, в петък от 17.30 часа.