Словения отстреля Португалия за евротитла при момичетата U16

BGbasket.com 24/08/2019 22:05

Словения победи Португалия със 71:56 точки и спечели титлата на европейското първенство за момичета до 16 години в дивизия Б, което се проведе в София. И двата тима вече се бяха осигурили класиране в дивизия А, достигайки до финала на шампионата. Към тях, с виза за дивизия А, се присъедини и съставът на Хърватия, които надви Норвегия с 49:45 в спора за бронзовите медали по-рано през деня.

Преди финалния двубой треньорът на Португалия Мариана Костуркова получи от президента на родната федерация Георги Глушков златна значка по повод 100 години баскетбол в България.

Тимът на Португалия победи Великобритания, Австрия, Ирландия, Беларус, Албания, Сърбия и Хърватия на шампионата, но не успя да се противопостави на съперника във финала.

Словения пък освен с португалките се справи още с Черна гора, Исландия, Румъния, Босна и Херцеговина, Сърбия, Великобритания и Норвегия.

Словенките влязоха по-уверено в мача и натрупаха аванс от 15:7 след първата четвърт. Те продължиха да бъдат по-точни в стрелбата, възползваха се от пропуските на Португалия, печелеха повече борби в нападение и преднината им достигна 17 точки през втората част, а на почивката Словения водеше с 37:22.

И през второто полувреме ситуацията не се промени, а умората явно бе осезаема в отбора на Португалия. Разликата стигна 22 точки, а преди последните 10 минути резултатът бе 57:39. До края Словения остана по-добрият отбор на терена и заслужено ликува.

Мойца Йеленц бе най-полезна за победителките, оформяйки дабъл-дабъл - 15 точки и 10 борби.

Ана Барето реализира 14 точки за Португалия.