Навечерието на Нова година традиционно е време за преглед на събитията през годината.

Както в другите сфери на живота и в спорта нещата не са само черни или само бели.

Това, което изпъква като тенденция, е, че успехите през 2018 г. принадлежаха на жените.

Неслучайно само двама мъже (борецът Кирил Милов и боксьорът Кубрат Пулев) попаднаха в десетката за Спортист на България.

Похвали заслужават и младите олимпийци, а колективните спортове продължават да изпитват проблеми, но имаха и добри моменти.

Такъв обаче почти не можеше да се открие за най-популярния български спортист Григор Димитров.

Източник: bul-wrestling.org

Тайбе Юсеин е единствената българка със световна титла през 2018 г. През успешната си година в женската борба тя добави и европейско злато. Юсеин спечели и приза за Спортист номер 1 на България за отминаващата година. Биляна Дудова пък е N1 в Европа и сребърна медалистка от мондиала. Класиците спечелиха две отличия от световното първенство - сребро на Кирил Милов и бронз на Айк Мнацканян.

Източник: LAP.bg

През септември България беше домакин на световно първенство по художествена гимнастика за трети път в историята – след 1969 г. и 1971 г. В София грациите ни спечелиха три медала. Ансамбълът взе злато във финала на пет обръча и бронз от многобоя. Пълен комплект оформиха Невяна Владинова, Катрин Тасева и Боряна Калейн, които донесоха сребро в индивидуалната отборна надпревара.

Българският волейболен отбор завърши на 11-о място в крайното класиране на световното първенство за мъже, което се проведе едновременно в България и Италия. Това е с две позици по-високо класиране от миналия шампионат, но далеч от обявената цел - финална шестица.

Докато течеше световната среща на гимнастичките в София, страната ни беше домакин на още два планетарни шампионата – по волейбол за мъже (София, Варна и Русе) и по гребане в Пловдив. Президентът на МОК Томас Бах (вдясно) пристигна у нас по това време и заяви, че България поставя световен рекорд, организирайки три световни първенства в олимпийски спортове по едно и също време.

Мирела Демирева затвърди добрите си позиции в световния скок на височина. Тя спечели сребърен медал с 200 см от европейското първенство в Берлин. През изминалото лято атлетката ни триумфира за първи път в най-престижната комерсиална верига в леката атлетика – Диамантената лига, след като спечели турнира в Рабат.

Младите ни спортисти спечелиха общо 10 медала от Младежкката олимпиада в Буенос Айрес, като половината от тях са златни. Александра Начева стана шампионка на троен скок, титли в отборните състезания заслужиха стрелецът Кирил Киров, бадминтонистката Мария Делчева и двойката акробати Мариела Костадинова-Панайот Димитров, които завоюваха и самостоятелно злато на смесени двойки.

Вицешампиони са щангистът Христо Христов, състезателят на хвърляне чук Валентин Андреев и тенисистът Адриан Андреев на двойки. Бронзовите ни отличия са на Галя Шатова във вдигането на тежести и на Едмонд Назарян в борбата.

Футболните фенове имаха поводи за гордост от играта на националния ни тим, след като отборът започна Лигата на нациите с три поредни победи. Следващата цел пред националния отбор са квалификациите за Евро 2020, които започват през март.

Лъч светлина и за националния ни мъжки тим по баскетбол. Въпреки че няма шанс да се класира за световното първенство догодина, тимът ни достигна втората фаза на пресявката. "Лъвовете" записаха един от най-големите успехи в историята си, побеждавайки Франция.

Тервел Пулев завоюва първата си титла в профибокса. Той спечели пояса на Европейския съюз, след като се наложи над Леонардо Брусезе в полутежка категория. Срещата беше част от галавечерта в София, на която Кубрат Пулев победи по точки Хюи Фюри и направи решаваща крачка към втория си мач за световна титла

Антъни Иванов продължава да възражда българското плуване. Той се нареди осми в европейския финал за мъже на 200 м бътерфлай, записвайки първи финал за мъжкото ни плуване на континента от 21 г. насам. Той повтори класирането си в същата дистанция и на световното първенство за мъже в малък басейн в Китай.

Текстът е публикуван в брой 51/2018 г. на списание "Икономист", който може да купите в разпространителската мрежа. Вижте какво още може да прочетете в броя