Категорична победа за момичетата U16 на европейското

Мария Маринова 17/08/2019 20:05

Националният отбор по баскетбол за момичета U16 записа убедителна победа на европейското първенство в Дивизия B, на което София е домакин. В среща от груповата фаза тимът ни се наложи над Северна Македония с 95:43 и запазиха шансове за фазата на елиминациите. Българките поеха контрола в мача от самото начало и до края нямаха проблем да спечелят с разлика, като доминираха по повечето статистически показатели.

На почивката на мача се проведе среща на поколенията, която събра на едно място част от най-големите легенди на женския ни баскетбол. В залата присъстваха също треньори, състезателки от сегашния ни представителен тим, както и много подрастващи баскетболистки.

След този двубой България е с баланс 2-1, докато Северна Македония е с 0-2. Неделя е почивен ден на шампионата, а по програма в понеделник тимът ни почива. Последният мач на българките е във вторник от 18:15 часа срещу Люксембург, отново в „Универсиада“, където бяха и всичките ни мачове до момента.

Баскетболистките на Лъчезар Коцев взеха инициативата още в началните минути на мача, като постепенно започнаха да трупат разлика след по-стабилни изяви в подкошието. След няколко поредни успешни атаки те се откъснаха с 21:9, а след първата част отново водеха с 12 точки при 23:11. Подемът в играта на нашите продължи и през втория период. Те направиха силна серия от 12:0 в края на частта, а на почивката бяха напред с 44:20.

Българският тим демонстрира много висока резултатност в началото на второто полувреме и не спря да качва разликата. В един момент тя достигна 40 точки, а преди заключителната четвърт домакините водеха със 76:37. Това на практика окончателно уби интригата в срещата. До края мачът се доиграваше, а нашите направиха успеха си още по-изразителен.

Лъчезар Коцев пусна в игра всички свои баскетболистки, а най-резултатна от тях бе Илияна Георгиева с 19 точки. 18 има Валентина Веселинова, с 16 е Микаела Дамянова, 11 има Гергана Минчева. Силно се включи и Анастасия Калева, която завърши с 9 точки и 15 борби.

За Северна Македония Нина Зафирова вкара 12 точки, 11 добави Ана Цветковска.

ПЪЛНА СТАТИСТИКА ОТ МАЧА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЯ (МОМИЧЕТА U16) - БЪЛГАРИЯ (МОМИЧЕТА U16)

ПРОГРАМА И РЕЗУЛТАТИ ОТ ЕВРОПЕЙСКОТО ПЪРВЕНСТВО ЗА МОМИЧЕТА U16, ДИВИЗИЯ В

ВРЕМЕННО КЛАСИРАНЕ В ГРУПИТЕ НА ЕВРОПЕЙСКОТО ПЪРВЕНСТВО ЗА МОМИЧЕТА U16, ДИВИЗИЯ В