Отлични момичета U16 са на четвъртфинал в София

Иван Вълчанов 20/08/2019 19:55

Националният отбор на България за по баскетбол за момичета U16 се класира за четвъртфиналите на европейското първенство, дивизия В, което се провежда в София. В последния си мач от груповата фаза отборът ни победи Люксембург с 80:69, с което си осигури второ място в крайното класиране с актив 3-1.

Следващият съперник на момичетата на Лъчезар Коцев и Гергана Славчева ще бъде победителят в група С Хърватия, който записа четири победи и загуба до момента. Утре, сряда, е почивен ден за първенството, а четвъртфиналната фаза започва в четвъртък, като тимът ни отново ще играе от 18:15 часа в зала "Универсиада".

Люксембург започна мача по-силно и водеше през първите 7-8 минути на мача, но в края на първия период България направи серия от 8:0, за да поведе с 24:18. Страхотно начало на втората част за националките ни след отлично взаимодействие в нападение ги изстреля напред с двуцифрена разлика. България успя да запази комфортен аванс до почивката, когато водеше с 47:35.

След подновяването на играта България запази пълен контрол над случващото се на терена и разликата скочи над 20 точки. В края на третия период тя падна до 16, но националките ни продължаваха да бъдат концентрирани. Те запазиха двуцифрена разлика през последната десетка и изведоха мача до победа, а с това се класираха в осмицата.

Много стабилен мач изиграха високите баскетболистки на България, като и трите завършиха с дабъл дабъл - Илияна Георгиева с 23 точки и 15 борби, Микаела Дамянова - с 20 плюс 10 и Анастасия Калева със 17 точки и 10 борби.

За Люксембург над всички с 21 точки и 9 борби беше Кира Кулон.