Сърцераздирателна загуба за момичетата U16 на четвъртфинала

Мария Мицова 22/08/2019 20:05

Българският национален отбор по баскетбол за момичета U16 загуби сърцераздирателно от Хърватия с 59:61 на четвъртфинал на Европейското първенство в зала "Универсиада".

В спора за 5-8 място нашите момичета срещат загубилия от Португалия-Сърбия.

Първата четвърт бе нужна и за двата състава, за да влязат в ритъм, като си разменяха инициативата непрекъснато. Хърватките поведоха рано, но след това няколко добри защити доведоха до пълен обрат. Съперникът вкара последните 4 точки за частта за 14:10 след 10 минути.

Вторият период бе страхотен за българските момичета, които подхванаха първо Хърватия с тройки, а след това продължиха да бележат под коша. Те успяха да ограничат и противника в тяхната реализация и на почивката се оттеглиха с аванс от 32:28. 24 точки от този български актив дойдоха от Микаела Дамянова и Илияна Георгиева, а най-добрият играч на хърватките и на първенството Доря Ива Жая бе ограничен само до три точки, а имаше и 5 грешки до почивката.

След цяло първо полувреме почти само с пет състезателки, умората започна да се трупа в българския тим и в средата на третата част Хърватия изравни при 41:41, а оттам до края на четвъртината грешките ни оставиха без кош. Преди финалния период съперникът водеше с 45:41.

България хвърли здрава битка в тази последна четвърт, като с тройки в началото успя да се върне до противника, но и краката, и ръцете започнаха да изневеряват в решителни моменти за изравняване.

В последните пет минути нашите момичета направиха серия от 5-0, доближиха се на точка - 60:59, с оставащи 30 секунди, но сгрешиха на два пъти пасовете и така не стигнаха до пълен обрат. Те пропуснаха и два наказателни удара с 2 стотни до сирената за изравняването.

Илияна Георгиева завърши с 19 точки, 7 борби и 4 асистенции, Микаела Дамянова добави 13 точки и 6 борби, 12 и 11 реализираха съответно Ванина Василева и Валентина Веселинова. От пейката на нашия тим обаче не дойде нито точка, като всички титуляри играха по над 35 минути.