Биатлонистът Владимир Илиев е Спортист №1 на България за 2019

Олимпизъм, Общество
    Viasport 20/12/2019 09:20

Владимир Илиев бе избран за Спортист №1 на България за 2019-а година!

Той не успя да получи лично наградата си от Председателя на БОК Стефка Костадинова, тъй като е на състезание. Наградата му получи олимпийския шампион и президент на федерацията по биатлон Екатерина Дафовска.

Илиев спечели сребърен медал в индивидуалната дисциплината на 20 километра на Световното първенство в Йостерзунд, Швеция, в началото на годината.

"Искам да благодаря на всички журналисти, на ММС, на БФБ, на моите родители, на моя екип и на всички, които са ми помагали през годината. Пожелавам Ви весели празници. Бъдете живи и здрави", каза той във видео от Франция.

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ ЦЕРЕМОНИЯТА

Ивет Лалова-Колио завърши на второ място. Тя спечели по две победи за България на 100 и 200 метра на европейското отборно първенство във Вараждин (Хърватия) и на балканския шампионат в Правец пред хиляди български фенове. Софиянката, която живее и тренира в Италия, имаше призови места в турнирите от Диамантената лига и няколко победи за турския си клуб "Енка". Най-тежкото и престижно състезание за годината бе световното първенство в Доха, Катар, където Лалова-Колио достигна финала на 200 метра и зае седмото място, като остана близо до медалите."Не мога да не споделя една история - точно преди 20 години, точно в тази зала, за първи път станах свидетел на републиканско първенство по лека атлетика. Точно тази обич ме доведе днес при всички вас", каза тя по време на награждаването, на което спечели и приза "Награда на публиката".

Трети в анкетата завърши тенисистът Григор Димитров, който е 20-и в ранглистата на АТП."Искам да благодаря на всички българи за изключителната подкрепа през годините. Поздравявам и всички спортисти. Надявам се да продължим още по-силно през 2020-а", каза Димитров във видео послание.

Божидар Андреев спечели четвъртото място в анкетата "Спортист на годината". Той стана европейски шампион по вдигане на тежести за мъже в Батуми в категория до 73 кг през април, завоюва бронз на световното първенство в Патая през септември, а след това грабна евротитла до 23 години в Букурещ в категория 81 кг през октомври. Андреев спечели и злато от олимпийския квалификационен турнир в памет на Наим Сюлейманоглу в Газиантеп през ноември, отново при 81-килограмовите.

Петото място остана за миналогодишната спортистка на годината Тайбе Юсеин, която през този сезон стана европейска шампионка и получи сребро на световния шампионат. Доминацията на българката при 62-килограмовите през последните две години приключи със загубата на финала през октомври, но нейната цел е много по-голяма - олимпийска титла.След като бе наградена от легендата Армен Назарян, тя каза: "За втора поредна година получавам статуетка от олимпийски шампион, така че се надявам догодина и аз да стоя тук като такъв".

Челната десетка допълниха скиорът Алберт Попов, боксьорите Радослав Панталеев и Кубрат Пулев, самбистката Мария Оряшкова и Боряна Калейн от индивидуалните дисциплини в художествената гимнастика.

Християн Стоянов спечели приза "Спортист с увреждания". 21-годишният лекоатлет стана световен шампион в категория T46 на 1500 метра бягане с европейски рекорд и рекорд на първенствата.

Топ 10 в анкетата "Спортист на годината":

1. Владимир Илиев (биатлон)

2. Ивет Лалова-Колио (лека атлетика)

3. Григор Димитров (тенис)

4. Божидар Андреев (вдигане на тежести)

5. Тайбе Юсеин (борба)

6. Алберт Попов (ски-алпийски дисциплини)

7. Радослав Панталеев (бокс)

8. Кубрат Пулев (бокс)

9. Мария Оряшкова (самбо)

10. Боряна Калейн (художествена гимнастика)

Победител в анкетата "Треньор на годината":1. Весела Димитрова (художествена гимнастика)
Победител в анкетата "Отбор на годината":1. Национален ансамбъл (художествена гимнастика)
Победител в анкетата "Спортист с увреждания":1. Християн Стоянов (лека атлетика)
"Награда на публиката":1. Ивет Лалова (лека атлетика)