Първа английска грабна купата „Манченко“ на баскетбол

Viasport 18/05/2015 15:05

След две години във витрината на 133 СОУ, купата „Васил Манченко“ отпътува към Първа английска езикова гимназия. Във финала „англичаните” разгромиха досегашните шампиони с 11:2, водени от най-добрия състезател на турнира Боян Матраков от 12е клас. Останалите победители са: Мони Ковачев от 11д, Петър Косев от 11в и виртуозният гард Стефан Янев - 11г. Победният марш започна от групата с поредни успехи над: 119-о (21:2), НГДEК (14-1).

Златните медали, преходната купа и по 50 лева ваучери за покупка от „София Ринг Мол“ на четиримата състезатели и техния треньор връчи посланикът на турнира Павел Иванов, капитан на баскетболния Левски.

Сребърните медали на Калоян Василев, Радослав Георгиев, Александър Стефанов, Александър Блажев от „А.С. Пушкин“ бяха връчени от зам.-министъра на спорта Калин Каменов. За тях се падат по 30 лв. от общия награден фонд на турнира от 2000 лв.

В полуфиналите „английската“ сломи с 11:3 съпротивата на дебютиралия по отличен начин в купа „Манченко“ тим на 22 СОУ. Възпитаниците на Рени Николова: Карим Ибрахим, Ерик Искренов, Ангел Терзиев, Николай Стефанов също завършиха без поражение в групата, като изиграха най-драматичния мач срещу Американския колеж. 22-ро се домогна до победата с две точки преднина в единствения двубой с продължение на турнира, след 7:7 в редовното време. Срещу 74-о те даже не се изпотиха – 11:3, докато „америкнците“ си тръгнаха след груповата фаза с високо вдигната глава, след като прекършиха 74-о с 13:5.

Защитаващите трофея играчи от „Руската“ на преподавателя Живко Иванов отстраниха на полуфинала коравия тим на СМГ с 11:4, като „математиците“ изцедиха до последно своя съперник.

Утехата за състезателите на Станислав Алачев дойде в битката за бронзовите медали, където Рахим Халимински, Камен Иванов, Михаил Илиев и Николай Чакъров се справиха с преимуществото на съперника от 22-ро във височина и се наложиха с 11:5. Те бяха наградени от Георги Панов-Гецата, живата легенда на българския баскетбол – единственият българин – участник на три баскетболни турнира в олимпийските игри (1952, 1956 и 1960 г.).

Традиционната Феърплей награда на Столична община отиде при Елена Дудекова от 7 СОУ, чийто отбор отстъпи на 35-о „Добри Войников“ с 8:11, на СМГ със 7:11, но единствен от отпадналите след пресявката в 4-те групи остана до край на надпреварата и аплодира спортсменски победителите.

Резултати: 164 ИЕГ - 127 СОУ 9:1; 74 СОУ – Американски колеж 5:13; 119 СОУ - I АЕГ 2:21; СМГ- 7 СОУ 11:4; 22 СОУ – Американски колеж 5:13; 133 СОУ - 164 ИЕГ 11:9; 35 СОУ –СМГ 6:8; НГДЕК- 119 СОУ 9:7; 127 СОУ -133 СОУ 3:6; Американски колеж - 22 СОУ 8:9 (7:7 – в редовното време); I АЕГ-НГДЕК 12:1; 7 СОУ - 35 СОУ 7:11.
Полуфинали: 133 СОУ – СМГ 11:4; 22 СОУ - I АЕГ 3:11
Мач за 3-то място: СМГ - 22 СОУ 11:5
Финал: 133 СОУ - I АЕГ 2:11.