Елица Янкова донесе първи медал от Рио

Борба, Олимпизъм
    Viasport 17/08/2016 23:37

България спечели първия си медал от олимпийските игри в Рио де Жанейро. Донесе го 21-годишната ни състезателка по борба Елица Янкова.

В категория до 48 кг тя надделя в схватка за бронза със 7:6 над коравата аржентинка Патрисиа Алехандра Бермудес.

Младата състезателка на Левски поведе в първата част с 5:2, но за малко да бъде туширана в края. Спаси я е финалният гонг. Във втората част Янкова прибави още две точки към актива си и когато всички очакваха да довърши спокойно срещата, съперничката й направи бърза атака с прехвърляне и спечели 4 т. за 6:7.

За щастие Елица успя да задържи преднината си до финалния гонг и да триумфира с бронзовия медал.

"Исках да докажа на всички българи и чужденци, че не сме туристи, както не спряха да ни наричат в родината. Българските спортисти имат лъвски дух и всички трябва да научат къде се намира България", бяха първите дума пред БНТ на щастливата Елица Янкова.

Треньорите на медалистката - Серафим Бързаков, и личният й наставник Петър Касабов, сякаш бяха по-развълнувани и от нея.

Елица успя с много дух, много тренировки, лишения и много воля за победа. Казахме й, че няма какво да губи. Трябва да даде всичко от себе си и да спечели бронза на всяка цена. Тя доказа, че е голям боец.

От сърце й пожелавам да е здрава и на следващата олимпиада да се качи най-отгоре на почетната стълбичка, да е шампионка", заяви с разтреперан от вълнението глас Бързаков, минути след като прегърна и разцелува Янкова.

Елица има всички качества, за да доминира в тази категория. Има го духа, хъса... Тя проведе идеално 4 схватки, за да стигне до мача за бронза и сега всички видяха какво направи в 5-ата. Така че има много качества в нея.

Преди година и половина Елица претърпя операция на прешлен и връщането й костваше много воля, лишения и труд. И това, че е тук, е голям успех, не само, че спечели медал”, заяви специалистът.

През 2013 г. Елица Янкова бе избрана за спортист номер 3 на България в анкетата на Viasport.bg за млади таланти.