През юни са битките за световните ученически финали

Общество
    Viasport 12/05/2017 18:00

От 1 до 4 юни ще се проведат финалите на Ученически игри 2017 за 8-10 клас, съобщиха за Viasport.bg от Българска асоциация спорт за учащи (БАСУ).

Победителите от тях в отделните видове спорт ще добият право на участие на световните ученически първенства догодина. За 2018 г. са предвидени шампионати по бадминтон, волейбол, хандбал, футзал, тенис на маса, баскетбол 3х3, има също и Гимназиада (лека атлетика и аеробика), както и Зимна гимназиада.

Тази седмица 6 български града приемат финалите на Ученически игри 2017 за 11-12 клас, които имат състезания само в игрите (баскетбол, волейбол, хандбал и футбол). Финалите при най-малките (5-7 клас) са от 9 до 11 юни.

Преди седмица пък завърши световното ученическо първенство по баскетбол, което се проведе в хърватския град Пореч. В него взеха участие 60 отбора от 32 страни от 4 континента. Младите баскетболисти бяха над 1000, а изиграните мачове – 198.

Наши представители при девойките бяха от ПМГ "Акад. Асен Златаров", гр. Ботевград, а при юношите- ГПЧЕ "Алеко Константинов", гр. Правец. Те завършиха съответно на 23-то и 22-ро място от 28 и 32 тима.

За първи път по време на световното ученическо първенство се проведе ФИБА семинар за млади съдии, които имат потенциал да станат международни. Представители на България там бяха Димитър Мановски и Валери Енев.

Viasport.bg припомня, че председателят на БАСУ Юлия Боянова е президент на Техническата комисия към ISF - Световната федерация за спорт за учащи.