България U18 ще играе за 11-o място на Евро 2018

BGbasket.com 04/08/2018 14:40

Националният отбор по баскетбол за юноши U18 ще играе за разпределение на 11/12 място на европейското първенство в Дивизия B, което се провежда в Скопие. Тимът ни отстъпи на Унгария със 72:78 в предпоследния си мач от турнира, който се проведе днес в СРЦ „Кале“. Последният съперник на българите ще бъде загубилият от срещата ПолшаИзраел, които играят тази вечер.

Най-сериозно бе предимството на унгарците в подкошието. Те овладява 42 борби (14 от тях в нападение) срещу 28 за българите (4 в нападение).

За разлика от повечето мачове на националите ни, този стартира с доста по-висока резултатност. Двата отбора често си разменяха водачеството, като нито един от тях не успя да се откъсне напред с по-сериозна разлика. След десет минути игра баскетболистите на Мануел Марков водеха с 20:16, а основен принос имаше Цветомир Чернокожев, който наниза 13 точки (три тройки).

През втория период обаче унгарците взеха инициативата и стигнаха до обрат, като в средата на частта дори поведоха със 7 точки. Въпреки спада в играта им, „лъвчетата“ постепенно се съвзеха и 40 секунди преди почивката отново излязоха напред при 35:34. Вместо да увеличат още аванса си, те позволиха на съперника да вкара две поредни тройки и на почивката пак бяха догонващи в резултата.

След паузата на няколко пъти българите стигаха до равенство. В края на частта унгарците направиха серия от 10:2 и преди решителните десет минути водеха с 58:51.

Малко след началото на заключителния период разликата в полза на съперника за първи път стана двуцифрена. Националите ни обаче не се предадоха и малко повече от три минути преди края отново изравниха за 68:68 и върнаха интригата в мача. До края обаче Унгария игра по-добре и спечели срещата.

Александър Стоименов бе най-резултатен за България с 23 точки. Цветомир Чернокожев завърши с 18 точки и 9 борби, а 10 точки добави Андрей Петков.

Четирима баскетболисти на Унгария завършиха с двуцифрен точков актив, а най-резултатен от тях бе Адам Шомоди с 26 точки и 10 борби.

Мария Маринова, пратеник на BGbasket.com в Скопие (Македония)