България U18 завърши с победа европейското

Мария Маринова 05/08/2018 21:30

Националният отбор по баскетбол за юноши U18 приключи с победа участието си на европейското първенство в Дивизия B в Скопие. В последния си мач от турнира тимът ни надви Полша с 85:83 в среща, изиграна в зала „Яне Сандански II”. Мачът бе много драматичен, като до последно победителят не бе ясен.

В крайното класиране България завършва на 11-о място от общо 24 отбора.

Двубоят започна с шест безответни точки за националните ни. След това обаче те позволиха на съперника да направи серия от 9:2 и да стигне до обрат. Въпреки моментния спад в играта, „лъвчетата“ отново взеха инициативата и след десет минути игра водеха с 26:19.

Малко след началото на втората част разликата в полза на българите стана двуцифрена. Баскетболистите на Мануел Марков обаче бързо пропиляха аванса си и на почивката вече бяха в ролята на догонващи при 40:42.

След паузата играта бе далеч по-равностойна, а в средата на третия период националите отново поведоха при 54:53. Последваха оспорвани минути, а преди заключителната четвърт България имаше минимален аванс от 1 точка.

Драмата продължи и през последната част. Двата отбора често си разменяха водачеството, но нито един от тях не успя да се откъсне напред с по-сериозна разлика. Секунди преди края „лъвчетата“ поведоха с 84:80, но поляците отвърнаха с тройка. До края Александър Стоименов вкара един наказателен удар, а в оставащите по-малко от три секунди Полша не успя да отбележи и България спечели мача.

Цветомир Чернокожев изигра поредния си силен мач и завърши с дабъл-дабъл от 33 точки и 15 борби. Костадин Лазаров отбеляза 19 точки, Александър Стоименов добави 14.

За Полша най-резултатен бе Анджей Плута с 25.

Мария Маринова, пратеник на BGbasket.com в Скопие (Македония).