Балкан U14 завърши турнира в Унгария с победа с 61 точки разлика

BGbasket.com 24/11/2019 11:10

Баскетболистите на Балкан U14 завършиха без грешка участието си на турнира от европейската младежка лига (ЕМБЛ), който се провежда в Будапеща, Унгария. Тимът от Ботевград спечели надпреварата в унгарската столица след четири убедителни победи, като в последния си мач от нея тази сутрин се наложи над УСК Прага със 106:45.

Александър Гавалюгов бе избран за MVP на турнира в Унгария, а Велизар Георгиев спечели приза за най-добър играч на своя отбор.

Символичните домакини в срещата доминираха от самото начало и не оставиха съмнение в превъзходството си над съперника. Те завършиха с 53% успеваемост при стрелбата срещу 31% за опонента си и отбелязаха 11 тройки в срещата, докато чехите пропуснаха и осемте си опита. Балкан направи 16 грешки срещу 35 за опонента си и открадна повече топки от него – 22 срещу 6.

Следващият турнир от надпреварата е през февруари в Радом, Полша. Първите два отбора от всяка от трите групи ще се класират за плейофите в турнира.

Баскетболистите на Николай Пеев взеха инициативата от самото начало на срещата и след десет минути игра вече водеха убедително с 33:10. През втория период чешкият тим им оказа малко по-сериозна съпротива, но на почивката „зелените“ увеличиха аванса си за 55:25.

Ситуацията не се промени и след почивката. Балкан изигра много силна трета четвърт, след която разликата в негова полза бе още по-внушителна при 90:36. В заключителните минути ботевградчани мачът се доиграваше, а ботевградчани нямаха проблем да направят успеха си още по-изразителен.

Велизар Георгиев бе най-резултатен за победителите с 27 точки (9/9 за две), като добави на сметката си още 7 борби и 5 асистенции. Александър Гавалюгов се отчете с 24 точки и 7 откраднати топки, 18 точки отбеляза Виктор Груев, а с 12 е Стефан Стефанов.