Голямото геройство на малките лъвчета

Ани Колева 07/03/2021 11:00

Националният отбор по волейбол на България за юноши под 17 години (състезатели, родени 2005/2006 година) се класира директно за европейското първенство 2021, което ще се проведе в Албания (10-18 юли). С това тимът, воден от Виктор Карагьозов, стана първият известен участник в спора за титлата на Стария континент, освен домакините.

Следващите четири държави ще станат ясни през март, когато са останалите зонални европейски квалификации. Всичките дванадесет участника окончателно ще бъдат известни през май, когато е втори кръг от пресявките.

Директните визи за Евроволей U17 бяха извоювани след като България спечели шампионската титла на Балканиадата в сръбския град Върнячка Баня - първи кръг от евроквалификациите. С покоряването на балканския златен връх, второ поредно поколение български национали, след набор 2003/2004, водени от Мартин Стоев, се класира от раз сред най-добрите в Европа.

Турнирът противопостави съставите на Сърбия, България, Турция и Румъния, като се получиха много равностойни и оспорвани срещи, а интригата за класирането бе до последния момент.

Родните представители отбелязаха истинска възходяща градация в надпреварата, в която показаха умения за излизане от трудна ситуация и борба докрай!  Труден старт и загуба с 2:3 от Турция. Последва нова петгеймова битка с Румъния, този път спечелена от нашите с 3:2, за да се стигне до кулминацията – изключително важния двубой със Сърбия, в който нямаха право на грешка.

Момчета ни се нуждаеха само и единствено от чиста победа с 3:0 гейма над сърбите за да спечелят първото място. Дори един загубен гейм щеше да доведе до въртележка в класирането и трета позиция в таблицата.

Волейболистите ни го сториха!

Националите ни показаха всичките качества за изграждането на един бъдещ голям отбор - характер, воля, сърцата игра. Състезатели и щаб дадоха всичко от себе си. България надигра категорично Сърбия и то на сръбски терен и спечели първото място, изпреварвайки останалите отбори с най-добри показатели.

Малките „лъвчета“ показаха голямо геройство при дебютното си състезание. Същевременно демонстрираха и нагледно истинско поведение на големи състезатели в преследването на поставените цели.

Представянето на тази селекция е страхотен успех и отличен старт на международна сцена. Балканската титлата показва, че страната ни продължава да ражда волейболни таланти. Задава се една нова генерация, която загатва за своя потенциал и дава надежди за бъдещето в мъжкия ни волейбол.

Остава през идните месеци тези момчета да продължат да се развиват и да станат повод за нова радост и национална гордост при участието си на европейското първенство.