България U16 на полуфинал на европейското

BGvolleyball.com 16/07/2021 08:45

Националният отбор по волейбол за девойки под 16 години записа четвърта победа и се класира на полуфинали на европейското първенство в Словакия и Унгария.

Волейболистките на Диян Боюклиев се наложиха над Словакия с 3:1 (25:15, 22:25, 25:8, 25:21) в последната среща от група II на надпреварата в словашкия град Хюмене.

"Лъвиците" завършиха втори в групата си, с 11 точки (4 победи, 1 загуба). На полуфиналите те ще срещнат лидера в група I Русия.

Първенецът в нашия поток Италия с актив от 12 точки и баланс 4:1 ще се изправи срещу втория в група I Турция. Двубоите са на 17 юли (събота) в 16:30 и 19:00 ч. в Ниредхаза (Унгария).

Словакия ще играе за 5-8 място, заедно със Сърбия, тъй като останаха съптветно четвърти и трети. Техни съперници ще са Полша и Унгария - трети и четвърти в група I. Срещите са също от 16:30 и 19:00 ч., но в Хюмене (Словакия).

Първата част протече изцяло под диктовката на младите "лъвици". Момичетата на Диян Боюклиев играха уверено, като имаха превес над съперника на всички елементи и закономерно поведоха в резултата.

Впоследствие силите се изравниха и лидер нямаше, но постепенно домакините набраха инерция и се откъснаха след серия атаки и сервиси. Силните изяви на Ива Дудова приближиха нашите на точка от противника (16:15), но след това всичко започна отначало. Ситуацията се повтори още няколко пъти и в крайна сметка словачките изравниха.

В третия гейм родните представителки отново се отприщиха, като натиснаха съперничките си с отличен начален удар и оформиха огромна преднина. Положението не се промени и "лъвиците" продължиха да диктуват положението на терена.

На амплитуди бе играта ни в началото на решителната четвърта част. След 14-ата точка обаче българките си върнаха ритъма от предходния гейм и заиграха мотивирано, предвкусвайки успеха. Словашките волейболистки опитаха да настигнат момичетата на Диян Боюклиев, но това не се случи. Родните представителки изковаха победата и подпечатаха билета си за полуфиналите.

Най-резултатна бе за пореден път Ива Дудова с 27 точки (7 аса), Мария-Габриела Миличевич добави 9 точки (1 ас, 2 блокади). Толкова реализира и Елена Коларова (3 аса, 1 блокада). За съперника Михаела Канова се отчете с 15 точки (1 ас), Нина Дрейсигова приключи с 8 точки (1 блокада).