6-годишният Велислав със сребро от първенството на ЕС по шах

Шахмат
    Viasport 12/08/2021 19:39
6-годишният Велислав Захариев спечели сребърен медал от първенството по шахмат на Европейския съюз, което се проведе от 4 до 12 август в Мюрек, Австрия.

Малкият български талант развя трикольора от почетната стълбичка в надпреварата при 8-годишните.  Той постигна 8 победи от деветте изиграни партии в изключително оспорван турнир - резултат без аналог в историята на първенствата при малките момчета, съобщават от федерацията ни по шахмат.

При силна конкуренция и драматични партии честта на България успешно защити и Йоана Кръстева, която завоюва 5 точки в групата при 12-годишните. Йоана остана на крачка от медалите, финиширайки на четвърта позиция сред девойките, но добави 90 точки към международния си рейтинг.

В първенството, което бе за възрастите до 8, до 10, до 12 и до 14 г.,  взеха участие общо 7 български състезатели. В групата до 10 г. Теодор Тутеков се класира на 8-мо място с 5,5 т., а сред 14-годишните Михаил Мързаков е 14-ти с 5 т.