Само Цонов стигна финал в Барселона

Лека атлетика
    BGathletic.com 13/07/2012 20:56

Георги Цонов единствен от петимата ни атлети се класира за финал на световното първенство за старша възраст в Барселона (Исп).

Пловдивчанинът се приземи на 15,97 м в последния си трети опит в квалификациите на троен скок, което е със 7 см над норма. Цонов откри състезанието си с фаул, а във второто си засилване постигна 15,76 м.

Общо девет атлети преминаха 15,90 м, а най-силен опит записа Педро Пикардо (Куба) – 16,64 м, съобщи BGathletic.com.

Разпределението на медалите ще бъде в неделя от 19:35 часа българско време.
Това ще е трети пореден финал за Цонов на третото му голямо първенство. През 2010 г. той спечели бронзов медала на Първите младежки олимпийски игри в Сингапур, а през миналото лято стана трети на европейския шампионат за юноши в Талин.

Останалите четирима български представители приключиха участието си в каталунската столица.

Айхан Апти не премина квалификацията в хвърлянето на чук, след като направи само един успешен опит – 67,16 м. Постижението класира българина на 14-о място във втората квалификационна група. Рекордьорът за старша възраст на България със 71,11 м се нареди на 25-о място в крайното класиране в сектора.

Единственият атлет, който попадна във финала без квалификационна норма, е Йорден Олсен Аустнес (Нор) със 71,88 м. Квотата, даваща директно място в 12-ицата, беше 72,50 м. Най-добрият резултат в сектора даде Ашраф Амкад Елсейфи (Кат) – 79,98 м.

Митко Ценов също не успя да се класира за финала. В бягането на 3000 м стипълчейз той завърши на 15-о място.

Ценов финишира на седма позиция в серията си с постижение от 8:57,98 мин. Петият от пресявката на българина Сжимон Кулка (Пол) даде постижение от 8:55,93 мин. и намери място сред 12-те финалисти по време. Победител в серията беше Консеслус Кипруто (Кен) с 8:19,46 мин. Кениецът даде най-доброто постижение в сериите.
Личното постижение на Ценов от тази година е 8:52,24 мин.

Както е ясно вчера единствената ни девойка - Карин Околие, отпадна на 1/2-финалите на 200 м, а в първия ден от шампионата Златко Лефтеров не пескочи сериите на 110 м с препятствия.